Rancangan Pengajaran
About Me
Tuesday, 6 December 2011
WANG
Pengajaran ini hanya untuk mempekenalkan nilai duit syiling sahaja. Ini adalah hasil nukilan dari saya sendiri.
RANCANGAN PENGAJARAN TAMBAHAN
Hari : Rabu
Tarikh : 27 April
2011
Kelas : Elit 4
(Pendidikan Khas Masalah Pembelajaran)
Matapelajaran : Matematik
Masa : 8.30
pagi-9.30 pagi
Bilangan
murid : 6 orang
Tajuk : Operasi
tambah (lingkungan 10)
Isi
Kandungan :
1) Menulis ayat matematik
2) Menulis jawapan yang betul bagi
operasi tambah nombor satu digit
dengan nombor satu digit
tanpa mengumpul semula.
Kemahiran : Membilang dan
menambah.
Pengetahuan
Sedia Ada : Murid boleh membilng
nombor sehingga 20 .
Objektif : Pada akhir
pengajaran dan pembelajaran murid dapat:-
1) Menulis ayat matematik lima daripada enam
ayat dengan betul.
2) Memandankan jawapan bagi soalan tambah
satu digit dengan satu digit tanpa
mengumpul semula
lapan
betul daripada sepuluh soalan yang diberikan
BBM : Papan
putih, kotak beracun, kad nombor ,kad simbol, laptop , LCD dan kad gambar ikan.
Penggabungjalinan
Kemahiran : Kemahiran
Manipulatif, Bahasa Melayu dan Muzik
Nilai
murni :
Mendengar dan patuhi arahan guru, kerjasama , yakin diri.
Langkah/
masa
|
Isi
pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
|
BBM dan Catatan
|
|
Aktiviti
Guru
|
Aktiviti
Murid
|
|||
Set
Induksi
(3
minit)
|
Permainan
kotak beracun.
|
Guru
menerangkan cara permaianan
dijalankan.
Guru
memainkan muzik dan menghentikan muzik.
Apabila
muzik dihentikan, oleh guru,
minta murid yang memegang kotak mencabut nombor dan
tampal pada papan putih.
Aktiviti di atas diulang sekali lagi
|
Murid
mengedarkan kotak beracun kepada rakan sebelah apabila lagu dimainkan.
Murid
yang memegang kotak beracun ketika muzik diberhentikan hendaklah mencabut
nombor dalam kotak yang disediakan.
Aktiviti
di atas diulang sekali lagi.
|
BBM:-
1.
Kotak beracun
2.
Kad nombor
Nilai
murni:-
Kerjasama
Yakin
diri
|
Langkah
1
(5minit)
|
Menerangkan cara menulis ayat matematik daripada nombor yang di
tampalkan oleh murid.
|
Guru
menyebut nombor yang ditampalkan oleh
murid .
Contohnya
:-
Andai
kata murid menampal nombor 2 dan 4.
Guru
menggunakan teknik penceritaan untuk menjelaskan kepada murid.
“Kuhan
ada dua biji durian dan Cikgu beri empat biji durian lagi . Semua durian
kuhan ada enam biji.
Kemudian
guru menyebut
“2
dan 4 jadi 6”.
“
2 tambah 4 sama dengan
6”.
|
Murid
menyebut nombor yang ditunjukkan oleh guru pada papan putih.
Murid mengulangi perkataan yang disebutkan oleh
guru.
“2
dan 4 jadi 6”.
2
tambah 4 sama dengan
6.
|
BBM:-
1.Kad
nombor
2.
Papan putih
Nilai
murni:-
1. Yakin
pada diri
2. Berkerjasama.
|
Langkah
2
(12
minit)
|
Simbol
tambah dan sama dengan diperkenalkan kepada murid.
Dengan
menggunakan paparan dari power point guru menerangkan cara menulis ayat
matematik daripada gabungan nombor dan gambar.
|
Guru
menampalkan simbol tambah dan sama dengan di papan putih.
Guru
memperkenalkan
dan
menyebut simbol sama dengan dan tambah kepada murid dan minta murid menyebut.
Guru
menerangkan cara menulis ayat matematik dengan paparan daripada power point
untuk lebih penjelasan.
Guru
menyebut ayat matematik yang
ditunjukkan kepada murid.
Bersoal
jawab dengan murid berpandukan paparan daripada power point.
Contoh 1:-
Ayat
matematik ialah
4
+ 2 = 6
Contoh
2 :-
Ayat
matematik ialah
3
+ 2 = 5
|
Murid
menyebut simbol tambah dan sama dengan secara berkumpulan dan individu.
Murid
membaca ayat matematik daripada gabungan nombor.
Murid
melihat paparan power point yang ditunjukkan oleh guru.
Murid
dan guru bersoal jawab berdasarkan paparan daripada power point.
Murid
menyebut bersama guru ayat matematik yang dipaparkan kepada murid.
Bersoal
jawab dengan guru berdasarkan paparan yang ditonton oleh murid.
Murid
diberi peluang untuk menyebut ayat matematik sebelum jawapan ditunjukkan.
|
BBM:-
1.
Kad simbol
2.
Papan putih
3.
Laptop
4.
LCD
Nilai
murni:-
1.
Kerjasama
2.
Yakin pada diri
|
Langkah
3
(10minit)
|
Menulis
jawapan bagi soalan ayat matematik.
Contoh
soalan:-
3
+ 2 =
4
+ 3 =
2
+ 2 =
6
+ 0 =
Mengira
operasi tambah menggunakan jari.
|
Guru
menampalkan soalan operasi tambah di papan putih dan menerangkan cara mengira
menggunakan jari.
Guru
menampalkan beberapa soalan lagi. Guru membimbing murid mencari jawapan bagi
semua soalan.
|
Bersoal
jawab dengan murid berdasarkan soalan yang ditampalkan pada papan putih.
Murid
membilang menggunakan jari untuk mendapatkan jawapan.
|
BBM:-
1.
Papan putih
2.
Kad soalan
3.
Anggota badan (Jari )
Nilai
murni:-
1.Kerjasama
2.
Mendengar dan patuhi arahan guru.
|
Langkah
4
(
15 minit)
|
Aktiviti
permaian memancing.
Ikan
akan diletakkan soalan tambah.
|
Guru
menyediakan kolam yang diletakkan ikan mempunyai soalan tambah.
Guru
akan berikan setiap orang pancing dan memancing seekor ikan dan masa akan
ditetapkan.
Kemudian
guru akan suruh setiap murid datang ke hadapan untuk menyelesaikan soalan
pada ikan tersebut.
Guru
bersama murid akan bincangkan jawapan tersebut.
|
Setiap
murid akan mendapat kayu pancing.
Kemudian
murid akan mula memancing soalan matematik yang berdapat pada badan ikan.
Setelah
tamat tempoh memancing murid yang dapat ikan akan datang ke hadapan dan
tampalkan ikan di papan tulis dan menyelesaiakan soalan tersebut.
Murid
akan bincangkan jawapan bersama guru.
|
BBM:-
1.
Kayu pancing
2.
Ikan
3.
Kolam
Nilai
murni:-
1.
Yakin
2.
Berusaha
|
Langkah
5
(10
minit)
|
Aktiviti
membuat lembaran kerja sebagai pengukuhan kepada murid.
|
Guru
memberikan lembaran kerja kepada
setiap murid dan membimbing murid membuat latihan.
|
Murid
membuat latihan yang diberikan oleh guru.
|
BBM:-
1.
Lembaran kerja
Nilai
murni:-
1.
Yakin pada diri
|
Penutup
(5
minit)
|
Rumusan
isi pelajaran pelajaran hari ini.
|
Guru
membuat rumusan pengajaran dengan bertanya soalan kepada murid.
Memberi
latihan dalam buku kerja.
|
Murid
memberi maklum balas terhadap pertanyaan guru.
Murid
menandakan muka surat untuk membuat latihan di rumah pada buku kerja.
|
BBM:-
1.
Buku kerja
Nilai
murni:-
1.Kerjasama.
2.
Mendengar dan patuhi arahan guru.
|
Subscribe to:
Posts (Atom)