Tuesday 6 December 2011

WANG

Pengajaran ini hanya untuk mempekenalkan nilai duit syiling sahaja. Ini adalah hasil nukilan dari saya sendiri.




JAM

Rancangan pengajaran ini untuk  pengajaran tajuk jam.

RANCANGAN PENGAJARAN TOLAK



RANCANGAN PENGAJARAN TAMBAHAN


Hari                                         : Rabu
Tarikh                                      : 27 April 2011
Kelas                                       : Elit 4 (Pendidikan Khas Masalah Pembelajaran)
Matapelajaran                          : Matematik
Masa                                        : 8.30 pagi-9.30 pagi
Bilangan murid                       : 6 orang
Tajuk                                       : Operasi tambah (lingkungan 10)
Isi Kandungan                                    : 1) Menulis ayat matematik
                                                   2) Menulis jawapan yang betul bagi  operasi tambah nombor   satu digit dengan  nombor satu digit                                                
                                                       tanpa mengumpul semula.
Kemahiran                               : Membilang dan menambah.
Pengetahuan Sedia Ada          : Murid boleh membilng nombor sehingga 20 .
Objektif                                   : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:-
                                                   1) Menulis ayat matematik lima daripada enam ayat dengan betul.
                                                   2) Memandankan jawapan bagi soalan tambah satu digit  dengan satu digit tanpa mengumpul  semula       
                                                       lapan betul daripada sepuluh soalan yang diberikan
                                                           
BBM                                       : Papan putih, kotak beracun, kad nombor ,kad simbol, laptop , LCD dan kad gambar ikan.
Penggabungjalinan
Kemahiran                               : Kemahiran Manipulatif, Bahasa Melayu dan Muzik
Nilai murni                              : Mendengar dan patuhi arahan guru, kerjasama , yakin diri.


Langkah/
masa
Isi
pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
BBM dan Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Set Induksi
(3 minit)
Permainan kotak beracun.
Guru menerangkan  cara permaianan dijalankan.
Guru memainkan muzik dan menghentikan muzik.
Apabila muzik dihentikan,  oleh guru,
 minta  murid  yang memegang kotak mencabut nombor dan tampal pada papan putih.
 Aktiviti di atas diulang sekali lagi
Murid mengedarkan kotak beracun kepada rakan sebelah apabila lagu dimainkan.
Murid yang memegang kotak beracun ketika muzik diberhentikan hendaklah mencabut nombor dalam kotak yang disediakan.
Aktiviti di atas diulang sekali lagi.
BBM:-
1. Kotak beracun
2. Kad nombor

Nilai murni:-
Kerjasama
Yakin diri


Langkah 1
(5minit)
Menerangkan  cara menulis  ayat matematik daripada nombor yang di tampalkan oleh murid.

Guru menyebut nombor yang ditampalkan  oleh murid .
Contohnya :-
Andai kata murid menampal nombor 2 dan 4.
 






Guru menggunakan teknik penceritaan untuk menjelaskan  kepada murid.
“Kuhan ada dua biji durian dan Cikgu beri empat biji durian lagi . Semua durian kuhan ada enam biji.
Kemudian guru menyebut
“2 dan 4 jadi 6”.
“ 2 tambah 4 sama dengan 6”.
Murid menyebut nombor yang ditunjukkan oleh guru pada papan putih.
Murid  mengulangi perkataan yang disebutkan oleh guru.
“2 dan 4 jadi 6”.
2 tambah 4 sama dengan 6.




BBM:-
1.Kad nombor
2. Papan putih


Nilai murni:-
1.      Yakin pada diri
2.      Berkerjasama.
Langkah 2
(12 minit)
Simbol tambah dan sama dengan diperkenalkan kepada murid.
 


Dengan menggunakan paparan dari power point guru menerangkan cara menulis ayat matematik daripada gabungan nombor dan gambar.
Guru menampalkan simbol tambah dan sama dengan di papan putih.
 


Guru menulis ayat matematik daripada gabungan nombor.
 


Guru memperkenalkan
dan menyebut simbol sama dengan dan tambah kepada murid dan minta murid menyebut.
Guru menerangkan cara menulis ayat matematik dengan paparan daripada power point untuk lebih penjelasan.
Guru menyebut  ayat matematik yang ditunjukkan kepada murid.
Bersoal jawab dengan murid berpandukan paparan daripada power point.


Contoh  1:-
 


Ayat matematik  ialah
4 + 2 = 6

Contoh 2   :-
 




Ayat matematik  ialah
3 + 2 = 5



Murid menyebut simbol tambah dan sama dengan secara berkumpulan dan individu.



Murid membaca ayat matematik daripada gabungan nombor.
Murid melihat paparan power point yang ditunjukkan oleh guru.
Murid dan guru bersoal jawab berdasarkan paparan daripada power point.
Murid menyebut bersama guru ayat matematik yang dipaparkan kepada murid.
Bersoal jawab dengan guru berdasarkan paparan yang ditonton oleh murid.
Murid diberi peluang untuk menyebut ayat matematik sebelum jawapan ditunjukkan.









BBM:-
1. Kad simbol
2. Papan putih
3. Laptop
4. LCD
Nilai murni:-
1. Kerjasama
2. Yakin pada diri
Langkah 3
(10minit)
Menulis jawapan bagi soalan ayat matematik.

Contoh soalan:-

3 + 2 =
4 + 3 =
2 + 2 =
6 + 0 =

Mengira operasi tambah menggunakan jari.
Guru menampalkan soalan operasi tambah di papan putih dan menerangkan cara mengira menggunakan jari.
Contoh soalan:-
 





Guru menampalkan beberapa soalan lagi. Guru membimbing murid mencari jawapan bagi semua soalan.


Bersoal jawab dengan murid berdasarkan soalan yang ditampalkan pada papan putih.

Murid membilang menggunakan jari untuk mendapatkan jawapan.
BBM:-
1. Papan putih
2. Kad soalan
3. Anggota badan (Jari )

Nilai murni:-
1.Kerjasama
2. Mendengar dan patuhi arahan guru.
Langkah 4
( 15 minit)
Aktiviti permaian memancing.

Ikan akan diletakkan soalan tambah.
Guru menyediakan kolam yang diletakkan ikan mempunyai soalan tambah.
Guru akan berikan setiap orang pancing dan memancing seekor ikan dan masa akan ditetapkan.
Kemudian guru akan suruh setiap murid datang ke hadapan untuk menyelesaikan soalan pada ikan tersebut.
Guru bersama murid akan bincangkan jawapan tersebut.



Setiap murid akan mendapat kayu pancing.
Kemudian murid akan mula memancing soalan matematik yang berdapat pada badan ikan.
Setelah tamat tempoh memancing murid yang dapat ikan akan datang ke hadapan dan tampalkan ikan di papan tulis dan menyelesaiakan soalan tersebut.
Murid akan bincangkan jawapan bersama guru.
BBM:-
1. Kayu pancing
2. Ikan
3. Kolam
Nilai murni:-
1. Yakin
2. Berusaha
Langkah 5
(10 minit)
Aktiviti membuat lembaran kerja sebagai pengukuhan kepada murid.
Guru memberikan lembaran kerja kepada  setiap murid dan membimbing murid membuat latihan.
Murid membuat latihan yang diberikan oleh guru.
BBM:-
1. Lembaran kerja
Nilai murni:-
1. Yakin pada diri

Penutup
(5 minit)
Rumusan isi pelajaran pelajaran hari ini.
Guru membuat rumusan pengajaran dengan bertanya soalan kepada murid.
Memberi latihan dalam buku kerja.
Murid memberi maklum balas terhadap pertanyaan guru.
Murid menandakan muka surat untuk membuat latihan di rumah pada buku kerja.
BBM:-
1. Buku kerja
Nilai murni:-
1.Kerjasama.
2. Mendengar dan patuhi       arahan guru.