Tuesday 22 November 2011

RANCANGAN PENGAJARAN TAMBAH DALAM LINGKUANGAN 10 , SOALAH PENYELESAIAN MASALAH

Hari                                         :Khamis
Tarikh                                      : 28 April 2011
Kelas                                       : Elit 4 (Pendidikan Khas Masalah Pembelajaran)
Matapelajaran                          : Matematik
Masa                                        : 8.30 pagi-9.30 pagi
Bilangan murid                          : 6 orang
Tajuk                                       : Operasi tambah (lingkungan 10)
Isi Kandungan                          : 1) Menulis ayat matematik  bagi soalan penyelesaian masalah
                                                2) Menulis jawapan yang betul bagi  operasi tambah nombor  satu digit                                                            dengan satu digit tanpa mengunpul semula    bagi soalan penyelesaian   
                                                    masalah. 
Kemahiran                                : Membilang dan menambah.
Pengetahuan Sedia Ada            : 1.Murid boleh membilng nombor sehingga 20 .
                                                  2. Dapat menulis ayat matematik dengan betul.
                                                  3. Dapat menulis jawapan yang betul  bagi  operasi tambah nombor satu                                                       dengan satu digit dengan  nombor satu digit tanpa mengumpul  semula.                                                                                                                   
Objektif                                   : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:-
                                                   1) Menulis ayat matematik dengan betul bagi soalan penyelesaian masalah.
                                                   2) Menulis jawapan bagi soalan tambah satu digit  dengan satu digit tanpa 
                                                       lima betul daripada tujuh  soalan  yang diberikan dengan betul
                                                           
BBM                                       : Papan putih, kotak beracun, kad nombor,LCD, Notebook , sampul surat, 
                                                  belon dan lembaran kerja.
Penggabungjalinan                  : Kemahiran Manipulatif, Bahasa Melayu dan Muzik .
Nilai murni                              : Mendengar dan patuhi arahan guru, kerjasama , yakin diri dan berani.







Langkah/
masa
Isi
pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
BBM dan Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Set Induksi
(5 minit)
Melaksanakan aktiviti permainan memecahkan belon untuk memperkenalkan tajuk hari ini.

Nina ada 2 biji gula-gula.
Cikgu tambah 4 biji gula-gula lagi. Sekarang Nina ada 6 Biji gula-gula.                                           
Guru mengedarkan belon yang berisi   kertas   yang bertulis nombor  dan minta murid memecahkan belon tersebut.
Sementara murid memecahkan belon, guru menampalkan ayat secara rawak pada papan putih.
Guru bercerita dan minta murid lakonkan situasi yang menunjukkan proses penambahan berlaku.
Guru memperkenalkan tajuk pelajaran hari ini.

Murid mengedarkan  belon kepada setip murid dan minta murid memecahkan belon.
Murid yang berjaya memecahkan belon dan mempunyai nombor minta datang ke hadapan dan menyusun ayat pada papan putih apabila di panggil oleh guru.
Dua orang murid diminta keluar ke hadapan dan  melakonkan.
BBM:-
1. Belon
2. Kad nombor
3.Kad ayat.

Nilai murni:-
Kerjasama
Yakin diri


Langkah 1
(15 minit)
Menerangkan kaedah soalan penyelesaian masalah harian.
Guru minta murid membaca bersama guru ayat yang disusun oleh murid bersama.
Guru menerangkan langkah-langkah menyelesaian masalah:-
1. Fahami  kehendak soalan.
2. Keluarkan maklumat yang penting.
3. Operasi yang digunakan untuk penyelesaian.
4. Tuliskan dalam bentuk ayat matematik.
Guru menyelesaiakan soalan bermasalah  sambil memberi penerangan kepada murid.
Guru menunjukkan contoh-contoh soalan daripada paparan power  point dan berbincang dengan murid cara penyelesaiannya
Murid bersama guru membaca ayat yang disusunkan oleh murid.
Murid melihat cara penyelesaian yang digunakan oleh guru.
Murid berbincang cara penyelesaian soalan daripada paparan power point.

BBM:-
1. Kad ayat
2. Laptop
3. LCD
4. Papan putih.

Langkah 2
(15 minit)
Permainan sampul  tersembunyi dijalankan oleh guru.
Guru akan menerangkan cara permainan  ini dilaksanakan.
Guru akan beri arahan untuk pergerakan murid.Guru membimbing untuk menjawab soalan.
Guru membincangkan jawapan.
Guru menegaskan perkataan yang selalu digunakan untuk penyelesaian masalah tambah.
Contohnya:-
semua dan jumlah semua.
Murid akan bergerak keseluruhan kelas  mengikut arahan guru untuk mencari sampul tersembunyi. Kemudian murid akan menjawab soalan dan menulis jawapan pada kad soalan yang diberikan oleh guru.
Setelah selesai, murid bincang jawapan bersama guru.
BBM:-
1. Kad soalan
2. Kad jawapan
Nilai murni:-
1. Yakin
2.Patuh arahan guru.
Langkah 3
(10 minit)
Melaksanakan aktiviti kuiz.
Guru menerangkan peraturan dan cara permainan kuiz dijalankan.
Guru paparkan soalan kuiz dengan menggunakan paparan power point dan bacaan soalan tersebut.
Guru memberi hadiah kepada markah yang bertinggi.
Murid akan mengangkat tangan untuk menjawab soalan tersebut.
Murid yang mendapat markah tinggi akan diberikan hadiah.
BBM:-
1.      Laptop
2.      LCD
Nilai murni:-
1.      Yakin
2.      Berani mencuba
Langkah 4
(10minit)
Lembaran kerja.
Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid dan minta menulis jawapan pada ruangan yang disediakan.
Guru membimbing murid menulis jawapan.
Murid membuat latihan yang diedarkan oleh guru. Murid  yang tidak faham akan bertanya kepada guru.
BBM:-
1.      Lembaran kerja
Nilai murni :-
1.      Bertanggungjawab
2.      Yakin pada diri
Penutup
(5 minit)
Rumusan isi pelajaran pelajaran hari ini.
Guru membuat rumusan pengajaran dengan bertanya soalan kepada murid.
Guru menegaskan perkataan yang selalu digunakan untuk penyelesaian masalah tambah.
Contoh:-
Jumlah kesemua , semua dan lain-lain lagi.                                              
Murid memberi maklum balas terhadap pertanyaan guru.

Nilai murni:-
 Berkerjasama

No comments:

Post a Comment